Poznáte index daňovej spoľahlivosti?

Poznáte index daňovej spoľahlivosti?

V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame s rôznymi daňovými úpravami, ktoré navrhuje štát. Zvýšením daňových poplatkov tak chce docieliť naplnenie štátnej kasy. Počuli ste však o indexe daňovej spoľahlivosti? Koho sa týka a čo sa za týmto slovným spojením naozaj ukrýva?

Index daňovej spoľahlivosti je ukazovateľom plnenia daňových povinností voči správcom dane, primárne motivuje daňové subjekty. Pokiaľ si daňový subjekt plní svoje povinnosti riadne, môže získať určité benefity, naopak pri pochybení sa ich index zhorší, čo môže negatívne ovplyvniť vzťahy s potenciálnymi obchodnými partnermi.

Index daňovej spoľahlivosti zverejňuje finančná správa a je jedným z faktorov, ktoré môžu pomôcť pri overovaní dôveryhodnosti spoločnosti. Tento index sa určuje pomocou dvoch dokumentov, pričom jeden z nich špecifikuje rozsah povinností, ktoré bude správca dane sledovať. Druhý dokument sú informácie obsahujúce podrobnosti týkajúce sa nárokov, ekonomických ukazovateľov, zásad a spôsobu určenia indexu. Samotnú hodnotu indexu ovplyvňuje najmä riadne plnenie daňových povinností, pričom sa nevyhodnocuje len riadne platenie, ale aj súčinnosť počas daňovej kontroly a účtovné predpisy.

Správca dane prideľuje jednotlivým subjektom body, ktoré sú trestné. Čím menej bodov, tým lepšie pre vás. Pokiaľ váš počet bodov presiahne určitú hranicu, dochádza k zhoršeniu vášho daňového indexu. Ten je rozdelený do niekoľkých častí, najlepšie hodnotenie je vysokospoľahlivý, pričom v tomto prípade máte maximálne 10 bodov a splnenú podmienku ekonomického ukazovateľa. Pokiaľ získate status spoľahlivý, stále je to v norme, v tomto prípade spadáte do hranice viac ako 10 a menej ako 25 bodov, prípadne maximálne 10 bodov a nesplnená podmienka ekonomického ukazovateľa. Ak získate viac než 25 bodov, váš subjekt bude ohodnotený ako menej spoľahlivý.

Status daňového indexu musí oznámiť daňový úrad, no je možné sa proti tomuto hodnoteniu odvolať, pokiaľ si myslíte, že konkrétny status vám bol pridelený neoprávnene. Na odvolanie je 15 dní a v námietkach musíte určiť konkrétne dôvody, ktoré sú podľa vás pochybením. Toto je potrebné doručiť daňovému úradu elektronicky.

Index daňovej spoľahlivosti sa pravidelne prehodnocuje v rozmedzí šiestich mesiacov, čiže vždy k 30. júnu a 31. decembru. Pokiaľ sa vo vašom daňovom indexe nič nezmenilo, oznámenie vám doručené nebude.

Jana Džombáková
Autor: Jana Džombáková

V bankovom sektore som pracovala od roku 1997 na pozícii úverového špecialistu. Svoje dlhoročné skúsenosti som sa rozhodla využiť v širšom portfóliu bánk. Moje služby som obohatila aj o poistný sektor.  Pomáham klientom hľadať najlepšie riešenie pri financovaní kúpy nehnuteľností, modernizácie bývania, výstavby nových nehnuteľností, alebo refinancovaní existujúcich úverov, ako aj získanie finančných prostriedkov na čokoľvek. 

Spolupracujem s mnohými realitnými kanceláriami, čo mi umožňuje väčší prehľad aj vo svete realít. Vaše financovanie hypotékou mám "pod palcom". Kým Vy vyberáte zariadenie do Vášho nového domova ja sa starám o hladký priebeh celého procesu.

Staňte sa odoberateľom najnovších informácií z finančného sveta. Tento web Vám rozšíri rozhľad v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo.

Všetky rady a odporúčania, ktoré tu nájdete, sú vyskúšané v praxi a majú svoj základ v logickom premýšľaní o živote a peniazoch.

Budem rada, ak moje profesionálne skúsenosti budú prínosom k riešeniu a realizácii Vašich plánov. 

Teším sa na spoločné stretnutia.

Potrebujete poradiť?
Vyplňte formulár, rada Vám pomôžem.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie